:
2 200 - 3 000 SEK (Genomsnittligt riktpris för två personer i dubbelrum med halvpension.)
Det personliga hotellet med en unik atmosfär och magnifik utsikt över Siljansbygden. Som gjort för ett lyckat besök i en unik fäbodsmiljö från 1500-talet på gränsen till vildmarken.
Hotellet är inte bara bara högt beläget, med en hänförande utsikt – det är också en gastronomisk höjdpunkt i Dalarna. Miljön och atmosfären är unik och servicen den bästa Du kan få. Utanför husknuten väntar en fantastisk natur. Fryksås fäbod, som är Sveriges största , har sina anor i 1500-talet. Fäboden har utnyttjats av bönderna i Bonäs by som tog hit sina djur sommartid för skogsbete.
Särdrag:
Utsökt mat, i en helt unik, rogivande miljö. För gammal och ung. Specialiteter såsom vilt och fiske. En pärla!
Aktiviteter:
Golf (18 hål, Mora GK), tennis, fiske (ädelfisk), kanoting, ridning, vandringar, bad, utflykter, skidåkning (hög klass på pister, särklassig längdåkning i perfekta spår).
Köksbeskrivning:
En ren idyll i äkta fäbodvallsmiljö med enastående utsikt över Orsasjön och
Dalarna. Utsökt mat med tonvikt på lokala råvaror med inriktning på fisk och
vilt. Personlig service i genuin atmosfär.
Värt att se:
Björnparken, Dalahästtillverkning, Zornmuseet, Tomteland och hela Siljansbygdens attraktioner.