:
2 200 - 3 000 SEK (Genomsnittligt riktpris för två personer i dubbelrum med halvpension.)
Villa Sjötorp ligger i den gamla badorten Lyckorna vid Ljungskile och är ett charmigt hus från sekelskiftet.
Den byggdes som sommarbostad åt bruksägare Emil Haeger på Lilla Edets pappersbruk. Han hade redan tidigare inköpt ett vackert strandparti på Lyckorna. Nu ritade han själv villan och tillverkade alla delar till den på sin snickerifabrik i Lilla Edet.
På två stora pråmar fraktades dessa till Lyckorna via Göteborg. Delarna var märkta, och på kort tid restes den vackra villan.
Det finns idag 14 rum i varierande storlek och de är alla inredda med tanke på dagens komfortkrav. Detta har dock ej hindrat att det mesta är original och man kan förnimma en känsla från svunna tider.
Särdrag:
I omedelbar närhet till hotellet finns en badvänlig sandstrand, tre minuters gångväg till en av Sveriges vackraste golfbanor, möjligheter att bada tångbad som man gjorde under kurortens dagar, sköna promenader i skog och på fjäll, fiske, segling och vildmarksupplevelser.
Aktiviteter:
Kajaker, klättring, mountainbikecykling, fiske, segling, vildmark, golf, havsbad
Köksbeskrivning:
Inne byggnadens undervåning finner man restaurangen. Precis bredvid ligger den överbyggda terrassen med en storslagen vy över havet nära ön Orust.
Från Villa Sjötorps diplomerade kök erbjuds många kulinariska rätter framställda av råvaror från närområdet.
Glada kossor, lyckliga ägg och färdigvuxna kycklingar och vilda djur…
Restaurangen är miljödiplomerad av Uddevalla kommun, representerade i Sveriges Bästa Bord, Gourmet 199 bord och Vägarnas Bästa. Certifierad av Västsvensk Mersmak.
Konferensbeskrivning:
Personlig och familjär konferens i sekelskiftsmiljö med plats för stora visioner och nyskapande idéer. Koppla av med segling, tångbad, hälsovård, vinprovning och naturupplevelser med mera.