Nääs Fabriker Hotell & Restaurang

Spinnerivägen 1, 448 50 Tollered
Vackert beläget intill sjön Sävelången ligger Nääs Fabriker i byggnader härstammandes från ett bomullsspinneri från 1800-talet.
  • Vinter på Nääs Fabriker Hotell & Restaurang
  • Njut i utomhuspooler på Nääs Fabriker Hotell & Restaurang
  • Nääs Fabriker Hotell
  • Bar på Nääs Fabriker
  • Nääs Fabriker Hotell & Restaurang
  • Weekendpaket på Nääs Fabriker Hotell & Restaurang
  • Nääs Fabriker
  • Hotellrum på Nääs fabriker
  • Boka spapaket på Nääs Fabriker Hotell

Hotellerbjudanden & weekendpaket

Från 1668 Kr
Boka Bubbel & Bliss

Bubbel & Bliss

RUM • FRUKOST • BADHUSET • 3-RÄTTERS • 1 GLAS MOUSSERANDE

Boka paket
Från 750 Kr
Boka Sportlovserbjudande 2026

Sportlovserbjudande 2026

RUM • FRUKOST • BADHUSET • FANTASIFABRIKEN• MIDDAG COSYMENY•BARNBUFFÉ

Boka paket
Från 1799 Kr
Boka Standup på Fabriken med Kristoffer Appelquist

Standup på Fabriken med Kristoffer Appelquist

RUM • FRUKOST • STANDUP • 2-RÄTTERSKom på standup på Fabriken den 27 mars 2026. Vi bjuder in till en kväll med skratt, något gott i glaset och tre komiker som levererar punchlines snabbare än vi hinner fylla på i baren. Ta med kollegorna, dejten eller bästa gänget.

Boka paket
Från 950 Kr
Boka Cosy Friday

Cosy Friday

RUM • FRUKOST • BADHUSET • COSYMENY Begränsat antal rum till riktigt bra paketpris.

Boka paket
Från 1594 Kr
Boka Bordet Runt

Bordet Runt

RUM • FRUKOST • BADHUSET • 5-RÄTTERS SHARING MENY

Boka paket
Från 1244 Kr
Boka Fabrikörens 3-rätters

Fabrikörens 3-rätters

RUM • FRUKOST • 3-RÄTTERS

Boka paket
Boka Countryside Break

Countryside Break

Countryside Break inkluderar trerättersmiddag samt övernattning i något av våra fantastiska dubbelrum.

Boka paket
Från 1994 Kr
Boka Alla Hjärtans Dag Pannhuset 14/2

Alla Hjärtans Dag Pannhuset 14/2

RUM • FRUKOST • BADHUSET • 4-RÄTTERS MENY

Boka paket

Läs mer om Nääs Fabriker Hotell & Restaurang

Nääs Fabriker Hotell & Restaurang ligger vackert beläget precis intill sjön Sävelången i ett bomullsspinneri från 1800-talet. Utan överdrift en hotellmiljö som ingen annan; vacker, ombonad och med väldesignade rum rakt igenom. Här hittar du rum med över fem meter i takhöjd, rum med takterrass och utsikt över sjön, badrum med samma vackra utsikt och rum som är 45 kvadratmeter stora. I kombination med vår goda mat, personalens vänliga service och en rad aktivitetsmöjligheter lovar vi en upplevelse utöver det vanliga.

Nääs Fabriker är en historisk bruksmiljö som rymmer en framgångsrik hotellverksamhet, butiker och kontorslokaler i natursköna omgivningar i Tollered vid sjön Sävelången. Nääs Fabriker ägs av Ernst Rosén sedan 1990 och har sedan dess utvecklats och förfinats. Utvecklingen av Nääs Fabriker har präglats av omsorg om varje liten detalj och respektfullt bevarande av den ursprungliga 1800- och tidiga 1900-talsarkitekturen. Interiören både i hotell och konferensdelen genomsyras av en konsekvent, smakfull design med vackra material och påkostade detaljer. Samma gäller kontorsdelarna.

I området finns även butiker, ett kafé och fler verksamheter är på ingång i området som ett led i det utvecklingsarbete som pågår på Nääs Fabriker.

Kontaktuppgifter

Adress: Spinnerivägen 1, 44850 Tollered
Telefon: 46 317996300
E-post: hotell@naasfabriker.se
Hemsida: naasfabriker.se
GPS koordinater: 57,8199391562336/12,4168065058043

Hitta till Nääs Fabriker Hotell & Restaurang

Nääs Fabriker ligger cirka 20 minuter med bil från Landvetter Flygplats. Kommer du med bil från Göteborg kör E20, 20 minuter från Göteborg i riktning Alingsås och ta avfart Tollered. Enbart 10 minuter från Alingsås, här slipper du alla köer in till Göteborg. Lätt att svänga av och parkera.

Buss (Lerum-snabben) går mellan Göteborg och Ingared med stopp på Nääs Fabriker. Det går också att ta pendeltåg till Alingsås från Göteborg och därifrån ta bussen (561 och 533) till Tollered/Nääs Fabriker.

Vi erbjuder gratis parkering och har många platser till förfogande på området.

Vi har även flertalet kostnadsfria laddningsplatser för elbil. Kontakta oss för mer information.
Omdömen

Martin D - 5/5

“Vi hade ett fräscht hotellrum med utsikt över sjön. Hade tänkt skippa spa-avdelningen men då den bara kostade 150 SEK extra tog vi ett besök där och det ångrar vi inte. Var en typisk hotellfrukost, men ovanligt gott stenungsbakat bröd.”

Urban L - 5/5

“Ett trevligt och mysigt ställe att bo, bada i värme bad, basta och äta mat på en trevlig restaurang med service minded personal.

Hotell rummen inhyser i en gammal före detta spinneri fabrik där man kan ana de historiska vingslagen från förr som även berättas med informationsskyltar. Rummen är bra isolerade men har ett mysigt gammalt knarrande golv kvar. Bra frukost som hade det man ville ha. Trevligt område runt omkring hotellet med butiker och bageri.”

Bibbi H - 5/5

“Underbart sjöhotell. Jättefina rum, bra sängar, fin utsikt från rummet över sjön. Fin bubbelpool. Rent och snyggt. Fantastisk god mat. Jättetrevlig personal. God frukost. Det blev ett väldigt trevligt nyårsfirande.”

Vill du veta vad som händer hos oss?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Nej tack, kanske en annan gång!

Njut av god mat och vin på hotell