Alla hjärtans dag – älskar, älskar inte?

1477 skrevs den äldsta kända Valentinhälsningen i Norfolk, England. I ett brev till sin trolovade John Paston, kallade Margery Brew honom sin ”worshipful and well beloved valentine”.
Varför firar vi Alla hjärtans dag?
Inom katolska kyrkan har denna dag firats till minne av Sankt Valentin sedan 400-talet. Men exakt vem Sankt Valentin var verkar vara höljt i dunkel. En av teorierna är att han led martyrdöden i Rom på 200-talet och lyckades innan sin avrättning smuggla ett avskedskort till fångvaktarens vackra dotter, signerat ”Din Valentin”, vilket kan vara grunden till seden att skicka kort på Alla Hjärtans Dag.
Alla hjärtans dagsfirande i Sverige
I Sverige har vi firat Alla Hjärtans dag sedan 60-talet, men det var först på 90-talet som firandet verkligen tog fart. Men fortfarande är firandet av Alla hjärtans dag tudelat i Sverige. Enligt en rapport, som Svensk Handel publicerade 2012, svarade 56 procent av 1 100 tillfrågade svenskar att de firar Alla hjärtans dag. Andra tycker bara det är en kommersiell högtid, varse enda syfte är att få oss att konsumera mer.
Alldeles oavsett vad man tycker, så har vi en dag där vi uppmärksammar kärleken och fungerar som en påminnelse om att sprida kärlek och uppskattning till varandra.


Vad är den vanligaste Alla hjärtans dags-presenten?
Enligt Svensk Handel är den vanligaste presenten på Alla hjärtans dag röda rosor, följt av att bjuda sin älskade på middag. Vill man slå på stort kan man överraska sin älskling med en romantisk weekend på hotell.
Källor: Wikipedia, Nordiska Museet och Svensk Handel
Helginspiration på Countryside Hotels
Smålandsturen
I Småland erbjuder vi inte mindre än 7 olika hotell. Du kan lätt sätta ihop din drömresa genom att besöka ett par av dem och det finns något för alla. Oavsett om du är den äventyrliga, den kulturella, den naturälskade eller gourmanden så kommer du att finna din favorit.
Läs mer om paketet
Choklad – själens bränsle
Från att ha varit en gudagåva som användes som betalningsmedel har chokladen förvandlats till ett lördagsgodis för barn. Men under de senaste åren har något hänt. För den nyfikne finns en ny värld, med betydligt högre kakaohalt, att upptäcka och njuta av.
Läs mer om paketet
Sverigesemester med barn
Planerar ni en barnsemester och söker den perfekta turen att ta era barn på? Den här turen börjar i Göteborg, med snudd på oändliga upplevelser, och går sedan tvärs genom Sverige där vi möter Astrid Lindgrens värld, indianer på High Chaparral och delfiner i Kolmårdens djurpark.
Läs mer om paketet





