Brösarps Gästgiveri har nyligen blivit utsedd till Årets Skånska Destination vid Skånska Gastronomipriset. Med sin genuina skånska atmosfär, sin berömda äggakaka och sitt omhändertagande värdskap är det lätt att förstå varför.
Vi fick chansen att prata med Hanna Cederberg, VD och ägare på Brösarps Gästgifveri, om utmärkelsen, Brösarps Gästis historia och allt man kan uppleva i och runt Brösarp.

“Vi vill att våra gäster ska känna sig som hemma – fast lite extra omhändertagna,” berättar Hanna. “Det ska vara äkta, skånskt, personligt och varmt. Jag tycker att motiveringen till priset fångar den bilden väldigt fint. Fast vi har ju mer än äggakaka så klart!”
Naturen runt Brösarp – en dold pärla


Naturen runt Brösarp är något alldeles extra. Bengtemölla gård, Skåneleden och Backaleden är bara några av de platser Hanna rekommenderar. “Man kan vandra i härliga slingor utan att behöva gå samma väg tillbaka. Att vandra från Brösarp ner till havet, vidare förbi Haväng och ner till Kivik, för att sedan ta bussen tillbaka, är en riktig livsnjutning,” säger Hanna.
Förutom vandringar finns det också små butiker, loppisar och gamla fiskebyar att upptäcka längs kusten. “Jag skulle kunna skriva en hel bok om allt som finns att se och göra här,” skrattar hon.
Året runt på Österlen

Våren i Brösarp startar med Antikrundan, som lockar många välkända ansikten. “Påsken bjuder på konstutställningar och backarna fylls av gullvivor och äppelblom – det är vår för mig,” säger Hanna. Hösten firas med äppelmarknaden och det traditionella skånska gåsagillet. Och för den som vill uppleva julstämning finns charmiga julmarknader på både Glimmeboda och Högestad.
Historien bakom Brösarps Gästis

Brösarps Gästgiveri har en lång historia, med rötter tillbaka till 1684. Den äldsta nuvarande byggnaden är från 1885. “Min pappa Anders tog över gästgiveriet den 8 december 1992, då det var i konkurs. Sedan dess har mycket hänt,” berättar Hanna.
Idag har hotellet 32 personligt inredda rum, fyra konferenslokaler och ett spa som byggdes 2010. “Vi har velat att inredningen ska kännas som ett gammalt skånskt gästgiveri, men ändå vara anpassat till dagens krav,” förklarar Hanna. “Vi köper gärna inredning på auktion och blandar gärna gammalt och nytt för att skapa den där speciella Gästis-känslan.”
Hållbarhet och lokalt fokus

Brösarps Gästis är en Svanenmärkt anläggning och arbetar aktivt med hållbarhet. “Vi mäter matavfall, har solceller på flera av våra byggnader och är noga med vilka produkter vi köper in. Vi tycker att det är viktigare att köpa lokalt än ekologiskt, för det skapar en hållbarhet för hela vårt område,” förklarar Hanna.
Spa och avkoppling

Spa-avdelningen på Brösarps Gästis är en populär anledning att besöka hotellet. “Packa dina badkläder, lämna mobilen på rummet och kryp ner i våra varma bad,” tipsar Hanna. “Boka gärna spa-tid mellan 12 och 16, så kan du checka in efteråt och verkligen njuta av vistelsen.”
Tips för familjer och par


Brösarps Gästis erbjuder ett barnpaket med spa-tid för de små, hemrullade köttbullar och vaniljglass. För par som söker en romantisk getaway är rådet att utnyttja hela dagen. “Boka spa-tid på utcheckningsdagen och stanna tills ni blir skrynkliga,” skrattar Hanna.
Den berömda äggakakan

Gästgiveriets signaturrätt är deras äggakaka med knaperstekt fläsk och rårörda lingon. “Receptet är ingen hemlighet, det delar vi gärna med oss av,” säger Hanna. “Äggakakan är en klassiker från Skåne, och vi har förfinat receptet sedan den fanns på menyn 1992.”
Och för den som letar efter lokala delikatesser rekommenderar Hanna att prova spettekaka – gärna i kombination med glass och varm hallonsås för en skånsk variant av marängsviss.